Táplálkozás kategória bejegyzései

Természetes praktikák a járvány idejére

Összegyűjtöttem néhány tanácsot, hogy mind a fizikai, mind a mentális egészségünket minél kedvezőbb állapotban tudjuk megőrizni.

Immunműködés támogatása

Az Echinacea purpurea, vagy bíbor kasvirág egy természetes immunműködést fokozó gyógynövény, mely drogériákban, patikákban, bioboltokban szerezhető be. Általánosan klinikailag igazolt egyes vírusok (influenza, rhino, corona) elleni immunvédekezés fokozásában, továbbá egy svájci tanulmány alapján úgy tűnik, hogy az új típusú koronavírussal szemben is fokozza a védekezőmechanizmust, bár további vizsgálatok szükségesek még ennek egyértelmű megítélése szempontjából. [1] Szervátültetés vagy autoimmunbetegség, immunszupresszáns gyógyszer szedése esetén nem javasolt, valamint 8 hét után szünetet kell tartani.

Teák kapcsán a következőket összekeverjük:
– 4 ek. kamilla
– 3 ek. körömvirág (tünetmentesség esetén)
vagy
3 ek. ökörfarkkóró (légúti tünet esetén)
– 3 ek. kakukkfű vagy borsmenta (ízlés szerint)
A keverékből 2 púpos teáskanállal 15 perc forróvizes áztatással, lefedve készítsük el és napi 2-3 alkalommal fogyasszuk. 6 év alattinak borsmentát ne adjunk!

Gyömbértea fogyasztása szintén hasznos.

Az illóolajokról ismert, hogy egyes fertőző vírusokra, baktériumokra kedvezőtlen, pusztító hatást tud kifejteni, viszont egyenlőre nincsenek adatok az új típusú koronavírusokkal kapcsolatban. Érdemes a légutakat forróvizes illóolajos inhalációval karbantartani. A borsmentás, citromos vagy levendulás párologtatás nemcsak egyes kórokozók csökkentésében játszhat szerepet, hanem a hangulatunk javítására biztos jótékony hatással rendelkezik.

Érdemes D-vitamint és cinket étrend-kiegészítő formájában fogyasztani, mivel hozzájárulnak a megfelelő immunműködéshez. D-vitaminből ételekből nem tudunk elégséges mennyiséget magunkhoz juttatni, míg cinkben gazdag ételek: tojás, húsok, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonák héja, sajt.

A zöldségekben és gyümölcsökben nemcsak a vitaminok, hanem a bennük lévő színanyagok, aromaanyagok növényi hatóanyagként viselkednek, amik gyulladáscsökkentő, szervezetünket támogatóan hatnak. Naponta 4-5 adagot fogyasszunk. Könnyen elérhetjük ezt, ha reggeli és vacsora alkalmával friss zöldséggel kiegészítjük étkezésünket, továbbá ebédre főzeléket, rakott vagy töltött ételt választunk, de más ételeknél a köret mellé a savanyúság, párolt zöldség szintén tervezhető, továbbá a kisétkezéseinkre egy-egy gyümölccsel már el is értük az egészséges szintet.

Stresszcsökkentés

A stresszcsökkentés fokozza a szervezet immunrendszerének működését. Az alábbi listából minél többet próbáljunk ki:

  • minden illóolaj, aminek az illata kedves számunkra,
  • levendula, citromfű, golgotavirág forrázata teaként napi 2-3 alkalommal,
  • a magnézium és a B6-vitamin támogatja az idegrendszer megfelelő működését,
  • tervezzünk napirendet (legyen kerete a napnak, mivel ez a kontroll érzetét tudja fokozni),
  • naponta csak 2 alkalommal kövessük a híreket,
  • nézzünk elgondolkodtató vagy épp vidám filmeket,
  • olvassunk, fejtsünk keresztrejtvényt, sodokozzunk,
  • család esetén érdemes közös programokat szervezi, mint a társasjáték, sakk, kártyázás,
  • tanuljunk valami újat (például Duolingoval ingyenes a nyelvtanulás),
  • kezdjünk mozogni (rengetek ingyenes YouTube videó áll rendelkezésre akár aerobic, akár jógáról legyen szó),
  • online vagy telefonon rendszeresen tartsuk a kapcsolatot kollégáinkkal, barátainkkal, rokonainkkal,
  • a Semmelweis Egyetem Mindfulness relaxációs anyagok a YouTube-on,
  • gyerekmeditációs, nyugtató anyagok.

Hasznos tájékoztató videó gyerekeknek a Heim Pál Kórház által:

Dietetikai, fitoterápiás és segítő coach beszélgetést online van lehetőség kivitelezni, nehézség esetén forduljunk segítséghez.

Az alábbi tanácsok nem helyettesítik az orvosi kezelést és terápiát.

[1] In vitro antiviral activity of Echinaforce®, an Echinacea purpurea preparation, against common cold coronavirus 229E and highly pathogenic MERS-CoV and SARS-CoV

Pajzsmirigyzavarok étrendi terápiája

Általánosságban pajzsmirigyzavarok esetén a speciális étrend célja, hogy alkalmazkodjon a megváltozott anyagcsereállapothoz, elkerüljük a szövődményállapotok kialakulását, valamint az orvosi terápiához alkalmazkodik (pl gyógyszer és étel kölcsönhatás), de az étrend meggyógyítani nem tudja a hormonzavart.
Két nagy különbség van a dietetikai terápia kapcsán: alul és túlműködés. Emellett az autoimmunitás is egy kulcskérdés.

Egy témában jártas dietetikus a minőségi vérkép mellett, a T3/T4, anti-TPO, D-vitamin, vas szintjét is figyelmbe veszi az étrend összeállításnál.

Gyakran hallani, hogy a gluténmentes étrend gyógyítja a pajzsmirigy zavarokat. Tényleg igaz?

A gluténmegvonást mindenképpen csak cöliákia (gluténérzékenység zavara) szűrés után javaslom, ha motivált a beteg a próbálkozásban, mert ha elkezdi a megvonást, onnantól a glutén visszavezetése nélkül szűrhetetlenné válik a betegségre. A gluténmegvonásos sikertörténetek mögött nem csak a glutén megvonásának ténye állhat, hanem gyakorlatilag egy másik életmóddal jár együtt (pl paleolit estén más a szénhidrát, zsír, fehérje aránya és minősége a korábbi étrendhez képest, és ez önmagában javíthat a tüneteken). Egy nem cöliákiás pajzsmirigybetegnél a glutén kihagyása (más tápanyagot nem módosítva) nem szokott érdemi változást okozni. Azonban egyes autoimmun pajzsmiririgy zavarok (pl. Hashimoto-kór) esetén a normál populációhoz képest 1,9-6,9 x akkora az esély, hogy az életében bármikor kialakuljon cöliákia. Ezért többszöri szűrés javasolt az életükben, és szükség esetén célzott kezelés kell, de ennek szakszerű kivitelezésében a dietetikus kihagyhatatlan, vagy nagyon megnehezíti a váltást, mert a gluténszennyeződéseket (pl. ételkészítésnél) kellő oktatás nélkül fogyasztani fogja, ami egy cöliákiásnál fenntartja az autoimmun folyamatokat.

Érdekesség ennek kapcsán, hogy a gluténmentes köles például gátolja a pajzsmirigyhormon felépülését a szervezetben. Dietetikus javaslata nélkül nem javaslom a gluténmentes étrend bevezetését, mert a legtöbb termék és recept rizsliszt vagy kukoricaliszt alapú (fokozva a késztermékek kiemelkedő hozzáadott cukortartalmával), ami gyors felszívódású, így pajzsmirigy alulműködés esetén fokozza majd a hízékonyságot, valamint növeli a cukorbetegség kialakulásának a kockázatát, miközben gluténmentesen étkezik. Fokozott szakmai odafigyeléssel ez elkerülhető.

Pajzsmirigyzavarok étrendi terápiája bővebben…

Dietetikai szaktanácsadás előtti teendők

A dietetikus első alkalommal történő felkeresése előtt érdemes háromnapos táplálkozási naplót írni, amiben megjelöli az étkezés idejét, az elfogyasztott ételeket, mennyiségi becsléssel, valamint az esetlegesen jelentkező tüneteket, (cukorbetegeknél vércukorértékeket). Ebben jelölje meg szedett gyógyszereit, étrend-kiegészítőit is. Táplálkozási napló hiányában is lehet tanácsadásra jönni, azonban az elmúlt napok felidézése jelentősen megnövelheti a szaktanácsadás idejét.

Az alábbi táblázatban látható egy nap táplálkozási napló mintája:

Étkezés idejeElfogyasztott ételTünetek
7.00Letrox gyógyszer 1 pohár vízzel
8.001 db korpás zsemle, közepes paradicsom, közepesen vastagon margarin, 1 szelet gépsonka
1 csésze zöld tea, 1 kk. cukorral
gyomorégés
10.301 db meggyes joghurt
12.301 közepes adag zöldséges leves (borsó, répa, krumpli), 1 szelet natúr csirkemell, fél tányér fehér rizs, 1 db közepes kovácsos uborka, 2,5 dl kólapuffadás
16.001 db meggyes-mákos rétes
19.301 tenyérnyi szelet ujjnyi vastag barna kenyér, közepes paprika, közepesen vastagon margarin, 1 szelet trappista sajt, 2,5 dl paradicsomlé

Az alábbi táplálkozási napló Excel sablon letölhető és felhasználható az elkészítés során:

A megírt táplálkozási naplót vagy személyesen vagy időpontegyeztetés után elküldheti az aranyturendelo@gmail.com címre.

Az első alkalommal hozza magával orvosi dokumentációját, labor vagy képalkotó eljárások eredményeit.

Cukorbetegség étrendi kezelése

Dietetikus biztosítja a táplálkozásterápiát cukorbetegség esetén:

  • Magába foglalja az életstílus vizsgálatát, a jelenlegi étrendet és étkezési szokásokat.
  • Segít egy személyre szabott egészséges étkezés kialakításában.
  • Segít a betegség szövődményeinek rizikójának csökkentésében.

Miért dietetikushoz forduljon ilyen esetben?

  • Dietetikus az egyetlen tudományos alapokon nyugvó, táplálkozásterápiával foglalkozó szakma, amit jogilag mindig a legmagasabb követelményeknek megfelelően szabályoznak.
  • Fontos, hogy a beteg értse, hogy a különböző ételek
    hogyan hatnak a testére és a betegségére.
  • Dietetikus részletes információt ad, hogy hogyan étkezzünk, miközben
    praktikus tanácsokkal lát el a mindennapi megvalósításhoz.
  • Dietetikus segíthet, hogy összeállítsa a napi étrendi tervet,
    a kedvelt ételek és a fizikai aktivitás figyelembevételével.

A jelenleg hatályos hazai és nemzetközi szakmai orvosi irányelvek dietetikus bevonását javasolják a cukorbetegek kezelésébe!

Miért kell az étrendre figyelni cukorbetegség esetén?

Cukorbetegség étrendi kezelése bővebben…

Elhízás terápiája

Az elhízás globális probléma a fejlett világban. Számos betegség rizikóját növeli, mint a szív-, érrendszeri betegségek, cukorbetegség, köszvény, epebetegség, gyomorreflux stb.
A súlytöbbletet a leggyakrabban a testtömeg index, vagyis a BMI alapján határozzuk meg. (Ez egy irányszám, ami a testtömeget elosztja a testmagasság négyzetével.)
18,5-24,9 BMI között ideális a testsúly, 25-29,9 között túlsúlyosról, míg 30 felett elhízásról beszélünk. Azonban a BMI pontatlan is lehet, hiszen egy kiemelkedő izomzattal rendelkező személy (pl. sportoló) is lehet magasabb súllyal rendelkező, de ezt a többletet nem zsír, hanem izom okozza, ami nem rizikófaktor. Emiatt dietetikai szaktanácsadás során testösszetétel mérő készülékkel állapítom meg a testtömeg mellett az izom és a zsírtömeg arányát, így elkerülhető a félrediagnosztizálás.

Az elhízást gyakran a túlzott mértékű táplálékfelvétellel kötik össze az emberek többsége. Azonban a súlytöbblet mögött szerteágazó okok húzódhatnak meg, vagyis nem minden elhízott személy eszik sokat!
Gyakoribb okok:
– hormonális (inzulinrezisztencia, pajzsmirigy, kortizol, leptin),
– genetikai (epigenetikai, Prater-Willi),
– túlzott stressz (magasabb kortizol szint),
– gyermekkori traumatizáció az étkezéssel kapcsolatban (stressz, falás rohamok),
– gyógyszerek (nyugtatók, antidepresszánsok, szteroid, egyes cukorbetegség esetén alkalmazott gyógyszerek, stb),
– túlzott kalóriabevitel,
– nem megfelelő táplálékösszetétel,
– mozgásszegény életmód
– hormon diszruptív vegyületek (olyan növényi permetszerek, műanyagok, vegyszerek, amik megzavarják a hormonháztartás működését).

Elhízás terápiája bővebben…

Autoimmun bélgyulladások és a táplálkozásterápia

Az autoimmun bélgyulladások, mint a Crohn és a colitis ulcerosa a tudomány jelenlegi ismeretei szerint nem gyógyíthatók. Lefolyásuk két időszakra oszthatók, a nyugalmi és a fellángolás időszakára.

Az autoimmun gyulladás következtében fokozódik a szervezet energiafelhasználása, kimerülnek a raktárak (vitamin, ásványianyag, energia), kóros fogyás jön létre, fehérje hiány esetén már az izomszövet lebomlása is beindul. Továbbá a fájdalmak, a betegség következtében fokozódó stressz, étvágytalanság és a tápcsatorna gyulladása következtében létrejövő felszívódási zavar miatt gyakori alultápláltság jellemzi a betegeket. Alultápláltság esetén hosszabb a felépülés ideje, kedvezőtelenebb az életkilátás és az életminőség.

Autoimmun bélgyulladások és a táplálkozásterápia bővebben…

Mivel foglalkozik a dietetikus?

Dietetikusként a táplálkozástudományt egészséges és beteg egyének egészségnevelése céljából alkalmazom. Feladatom a dietetikai diagnózis felállítása és az étrendterápia folytatása táplálkozási problémával, orvosi panasszal küzdő beteg esetén.

A klinikai dietetikus alapos ismeretekkel rendelkezik az orvosi diagnosztikai módszereket és a betegirányítást illetően. Ismerem a klinikai gyógyszertant, a táplálék-gyógyszer kölcsönhatásokat, a tápanyagok farmakológiai tényezőként való használatát, továbbá azon betegségekben használt gyógyszerek nevének, funkciójának és ellenjavallatának ismeretét, ahol a dietetikus az ellátás kulcsszereplője. Tisztában vagyok a tápanyagok immunválaszt kiváltó szerepével, a betegségek sejt- és molekuláris szintű magyarázatával, valamint a betegségeket okozó leggyakoribb anyagcsere-változásokkal.

A dietetikussal ellentétben a táplálkozási tanácsadók nincsenek jogilag szabályozva, bárki végezhet tevékenységet ilyen cím alatt. Beteg emberek kezelésére nincs jogosultságuk! Táplálkozásterápiát nem végezhetnek.

Sajnos sokszor az emberek összekeverik a dietetikai táplálkozási terápiát egy orvos étkezési tanácsával. Míg az orvos általános irányelveket szab meg, például a szénhidrát és kalória bevitelt, addig dietetikusként az egész étrendnek a szervezetre, betegségre való hatását is figyelembe veszem, a vitaminok, a rostok, az elkészítési és tárolási módok hatását a tápanyagokra, az emészhetőség, az egyéni ízlés és a gyakorlatban való megvalósítás figyelembevételével. Munkám során segítek a páciensnek, hogy hogyan állítsa össze az ízlésének megfelelő, szakmailag korrekt étrendet, ahelyett hogy egy listát adnék, hogy mit ehet vagy nem ehet az adott személy, hiszen ezeknek bizonyos esetekben nincs is értelme. Az orvosin nem tanítanak kifejezett táplálkozástudományt, a dietetikusként 4 éven keresztül ezt tanultam. Sokszor gondot jelent ugyanis, hogy például 60 g rizs, az a gyakorlatban mennyi is? Az adott elkészítésű művelet (párolom vagy zsírban sütöm ki ugyanazt az alapanyagot) hogyan fogja befolyásolni az étel felszívódását, hasznosulását. Továbbá figyelembe kell venni, hogy a felmenők között milyen betegségek fordultak elő, milyen fizikai aktivitást végez az egyén, de az is fontos, hogy milyen gyógyszereket szed, hiszen a legtöbb gyógyszerhatóanyag és az elfogyasztott étel között kölcsönhatás alakul ki. Ehhez speciális élelmiszérkémiai, biokémiai és táplálkozásélettani, -tudományi és gyakorlati ismeretek elengedhetetlenek, amit a dietetikusok tanulnak meg. De ezek csak rövid példák, számos betegség esetén lehetne a dietetikus fontosságát hangsúlyozni a betegségek gyógyításában, kezelésében, megelőzésében. Nálam az étrendterápiás konzultáció sokszor üléssorozatban valósul meg. A jelenlegi életmód felmérése után idő kell ahhoz, hogy a gyakorlatban át tudjunk állítani valakit egy új, kifejezett rá szabott étrendre. Munkám során nem sablonokban, hanem személyreszabott étrendben gondolkodok!

A XX. században a diéták célja betegségek esetén a kímélet volt (májkímélő, epekímélő, stb.), míg a korszerű terápiás szemlélet a kímélet mellett a betegség által megváltozott anyagcsere és energia igényekhez szükséges alkalmazkodni a betegek gyógyítása céljából.

Milyen gyakori problémák esetén érdemes dietetikushoz fordulnunk?
– gluténérzékenység étrendje,
– cukorbetegség étrendje,
– szív-érrendszeri betegségek étrendje (magasvérnyomás, triglicerid/koleszterin emelkedés),
– táplálékallergiák/intoleranciák,
– epepanaszok étrendje,
– székrekedés étrendje,
– egészséges táplálkozás,
– vega/vegetáriánus táplálkozás,
– várandósság felkészítő/alatti étrend,
– Crohn/colitis ulcerosa étrendje,
– gyomorreflux, -hurut étrendje,
– köszvény étrendje,
– hormonális zavarok étrendje (inzulinrezisztencia, PCOS, pajzsmirigy-zavarok, Cushing-kór),
– elhízás, kóros soványság étrendje,
– tápcsatornát érintő műtéteket követő otthoni étrend,
– roboráló étrend,
– stb.

Bejelentkezés

Rendelésemen az alábbi szakterületeken végzek kezeléseket:

  • táplálkozás-dietetikai szaktanácsadás,
  • fülakupunktúrás addiktológiai eljárások,
  • gyógynövény-fitoterápia,

Kezelésen csak előzetes bejelentkezés után lehet résztvenni!

Bejelentkezés: 06 – 70 / 386 – 08- 82

Szabó Richárd

dietetikus, fülakupunktúrás addiktológus, gyógynövény-fitoterapeuta

Rendelő: Pápa, Esterházy út 5.

A legelső alkalommal célszerű elhozni a betegségei orvosi dokumentációját, gyógyszerei listáját, hogy átnézhessem és rögzíthessem a kezelés szempontjából lényeges elemeket. A betegség történetének megbeszélése után a lehetőségekről tájékoztatást adok, hogyan is néz ki pontosan egy kezelés és az árakat is megbeszélem a kezelttel. Ezután a szükséges terápia szerint táplálkozásterápiás konzultációt vagy fülakupunktúrás kezelést alkalmazok.

Fogyasszunk több rostot

Gyakran hallhatunk a növényi rostok fogyasztásának előnyeiről. Átlagosan Magyarországon kevesebb rostot fogyasztanak, mint amennyi a napi ajánlott. Ez megnöveli egyes civilizációs betegségek kialakulásának kockázatát. Azonban nem jó a ló túloldalára átesni sem! Összefoglaltam, hogy milyen fajta rostok léteznek, miben találhatóak meg, hogyan és mennyit fogyasszuk belőlük, továbbá milyen esetekben nem javasoltak a rostokban gazdag ételek. Fogyasszunk több rostot bővebben…

A karácsonyi ünnepi étkezésekhez pár tanács

A nyugodt karácsonyi hangulathoz fontos pár étkezéssel kapcsolatos dologra odafigyelni, hisz az emésztőszervi panaszok akár az egész ünnepünket elronthatja. Dietetikus hallgatóként pár fontos tanácsra szeretném felhívni a figyelmet:

  1. A tervezett ételeket érdemes tejföl és tejszín helyett 0,1% joghurttal vagy kefírrel helyettesíteni, hogy csökkentsük a túlzott zsír- és kalóriabevitelt. Szintén érdemes zsírcsökkentett, light sajtokat használni. Halászlébe az alaplén (ponty) felül érdemes zsírszegény halfajtát belefőzni (pl. csukát vagy busát), hogy csökkentsük az étel zsírtartalmát.
  2. Válasszuk a kímélő konyhatechnológiát: párolás, gőzölés, sütőzacskóban sütés. Ezek mind zsírszegény hőközlést tesznek lehetővé.
  3. Tervezzük meg előre, hogy hány főre főzünk majd, ne túlozzuk el az adagokat: 1 főre kb. 100-120 gr hús, 60-80 gr száraz rizs, 200 gr krumpli, sajtok 30-40 gr. Ha óriási mennyiséget készítünk, teli lesz állandóan a hűtő és többlet fogyasztásra sarkall minket.
  4. Érdemesebb kisebb tányérokat választani, hiszen a kisebb tányéron ugyanaz az adag többnek tűnik, így a többfogásos étkezés során csökkenthető a túlzásba vitt bevitel.
  5. Ha mégis gyomorrontásban szenvednénk, a következő napokban mindenképp könnyű ételeket fogyasszunk, amik zsír- és fűszerszegények. Az alkohol fokozza a gyomornyálkahártya  vérkeringését, ami tovább rontja a panaszokat. Fogyasszunk ilyenkor édesköményteát és vizet.
  6. Aki refluxra hajlamos, ne egye magát teli, inkább pár óra múlva fogyasszon még. Érdemes egy kis sétát étkezés után beiktatni, de semmiképpen nem szabad evés után közvetlen lefeküdni, mert a refluxos panaszok fokozódnak. Az alkohol, csokoládé és a zsíros ételek rontják a reflux tüneteit.
  7. Fokozottan figyeljünk az ünnepi időszakban is a napi rendszeres gyümölcs- és zöldségfogyasztásra. A sok süti között ha édeset fogyasztanánk, akkor érdemes a gyümölcsökre is gondolnunk.
  8. A túlzott alkohol fogyasztás magas zsírbevitellel párosulva fokozza az esélyét az akut hasnyálmirigygyulladás kialakulásának, ami ünnepi időszakban gyakoribbá válik és intenzív osztályos ellátást tehet indokolttá.
  9. Igyekezzünk, hogy ne lépjük túl a napi energiabevitelünket (átlag 2000 kcal). Sütés-főzés során ne csipegessünk, sok rejtett kalóriát vihetünk így be.
  10. Cukorbeteg rokon esetén használjunk steviát és / vagy eritritet édesítésre. Egyes sütikbe, mint például a linzernél a liszt harmadát zabkorpával helyettesíthetjük, így lassabban és kevésbé emeli a vércukor- és vérzsírszintet, valamint jobban laktat. (Karamellizálni és az élesztő kelesztéséhez azonban a cukrot nem tudjuk kiváltani.)