Fitoterápia kategória bejegyzései

Természetes praktikák a járvány idejére

Összegyűjtöttem néhány tanácsot, hogy mind a fizikai, mind a mentális egészségünket minél kedvezőbb állapotban tudjuk megőrizni.

Immunműködés támogatása

Az Echinacea purpurea, vagy bíbor kasvirág egy természetes immunműködést fokozó gyógynövény, mely drogériákban, patikákban, bioboltokban szerezhető be. Általánosan klinikailag igazolt egyes vírusok (influenza, rhino, corona) elleni immunvédekezés fokozásában, továbbá egy svájci tanulmány alapján úgy tűnik, hogy az új típusú koronavírussal szemben is fokozza a védekezőmechanizmust, bár további vizsgálatok szükségesek még ennek egyértelmű megítélése szempontjából. [1] Szervátültetés vagy autoimmunbetegség, immunszupresszáns gyógyszer szedése esetén nem javasolt, valamint 8 hét után szünetet kell tartani.

Teák kapcsán a következőket összekeverjük:
– 4 ek. kamilla
– 3 ek. körömvirág (tünetmentesség esetén)
vagy
3 ek. ökörfarkkóró (légúti tünet esetén)
– 3 ek. kakukkfű vagy borsmenta (ízlés szerint)
A keverékből 2 púpos teáskanállal 15 perc forróvizes áztatással, lefedve készítsük el és napi 2-3 alkalommal fogyasszuk. 6 év alattinak borsmentát ne adjunk!

Gyömbértea fogyasztása szintén hasznos.

Az illóolajokról ismert, hogy egyes fertőző vírusokra, baktériumokra kedvezőtlen, pusztító hatást tud kifejteni, viszont egyenlőre nincsenek adatok az új típusú koronavírusokkal kapcsolatban. Érdemes a légutakat forróvizes illóolajos inhalációval karbantartani. A borsmentás, citromos vagy levendulás párologtatás nemcsak egyes kórokozók csökkentésében játszhat szerepet, hanem a hangulatunk javítására biztos jótékony hatással rendelkezik.

Érdemes D-vitamint és cinket étrend-kiegészítő formájában fogyasztani, mivel hozzájárulnak a megfelelő immunműködéshez. D-vitaminből ételekből nem tudunk elégséges mennyiséget magunkhoz juttatni, míg cinkben gazdag ételek: tojás, húsok, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonák héja, sajt.

A zöldségekben és gyümölcsökben nemcsak a vitaminok, hanem a bennük lévő színanyagok, aromaanyagok növényi hatóanyagként viselkednek, amik gyulladáscsökkentő, szervezetünket támogatóan hatnak. Naponta 4-5 adagot fogyasszunk. Könnyen elérhetjük ezt, ha reggeli és vacsora alkalmával friss zöldséggel kiegészítjük étkezésünket, továbbá ebédre főzeléket, rakott vagy töltött ételt választunk, de más ételeknél a köret mellé a savanyúság, párolt zöldség szintén tervezhető, továbbá a kisétkezéseinkre egy-egy gyümölccsel már el is értük az egészséges szintet.

Stresszcsökkentés

A stresszcsökkentés fokozza a szervezet immunrendszerének működését. Az alábbi listából minél többet próbáljunk ki:

  • minden illóolaj, aminek az illata kedves számunkra,
  • levendula, citromfű, golgotavirág forrázata teaként napi 2-3 alkalommal,
  • a magnézium és a B6-vitamin támogatja az idegrendszer megfelelő működését,
  • tervezzünk napirendet (legyen kerete a napnak, mivel ez a kontroll érzetét tudja fokozni),
  • naponta csak 2 alkalommal kövessük a híreket,
  • nézzünk elgondolkodtató vagy épp vidám filmeket,
  • olvassunk, fejtsünk keresztrejtvényt, sodokozzunk,
  • család esetén érdemes közös programokat szervezi, mint a társasjáték, sakk, kártyázás,
  • tanuljunk valami újat (például Duolingoval ingyenes a nyelvtanulás),
  • kezdjünk mozogni (rengetek ingyenes YouTube videó áll rendelkezésre akár aerobic, akár jógáról legyen szó),
  • online vagy telefonon rendszeresen tartsuk a kapcsolatot kollégáinkkal, barátainkkal, rokonainkkal,
  • a Semmelweis Egyetem Mindfulness relaxációs anyagok a YouTube-on,
  • gyerekmeditációs, nyugtató anyagok.

Hasznos tájékoztató videó gyerekeknek a Heim Pál Kórház által:

Dietetikai, fitoterápiás és segítő coach beszélgetést online van lehetőség kivitelezni, nehézség esetén forduljunk segítséghez.

Az alábbi tanácsok nem helyettesítik az orvosi kezelést és terápiát.

[1] In vitro antiviral activity of Echinaforce®, an Echinacea purpurea preparation, against common cold coronavirus 229E and highly pathogenic MERS-CoV and SARS-CoV

A gyógynövény-fitoterápia története

Néhány országban április 17-én tartják a herbalisták napját.  (Angolszász országokban a gyógynövényekkel foglalkozó szakembereket herbalistáknak, hazánkban és a német nyelvterületeken fitoterapeutáknak hívunk.) Ennek alkalmából szeretnék megemlékezni a gyógynövényterápia történetének fontosabb történéseivel.

Már az ősember is használt növényeket tapasztalati úton bajának enyhítésére vagy épp táplálkozási  célból. Kr e. 9200 körül időből Irak területén lévő Shanidar-barlagban gyógynövényeket találtak a régészek, amiket feltételezésük szerint egyértelműen gyógyítási célra használtak fel. Ilyen volt például a cickafark, fehérmályva, beléndek. Egy neandervölgyi fog leletén a plakkrétegnek vizsgálatából kiderült, hogy kamillát, cickafarkat, nyárfát rágcsálhatott vagy ehetett az ősember.

Az első írásos emlék a gyógynövényhasználatról kr.e. 5000 táján keletkezhetett a suméroknál, Mezopotámia területén (mai Irak).
Kr. e. 1534 Egyiptomból származó Ebers-féle papirusztekercs 20 m hosszú 30 cm széles orvosi szöveg, ami több mint 850-féle gyógynövény használatát írja le. Orvosi szakterületenként is találunk leírásokat, mint a nőgyógyászat, a pszichiátria és a fogászat. A piramisépítők fokhagymát kaptak betegségmegelőzés céljából. A gyógynövény-fitoterápia története bővebben…

Miért érdemesebb gyógynövény-fitoterapeutához fordulni?

Miben nyújt többet egy gyógynövény-fitoterapeuta, mint az általános gyógynövényes tanácsok?

  • A fitoterapeuta az egyetlen betegterápiára jogosult, államilag elismert tudással rendelkező szakember a gyógynövények használatát illetően, aki több mint száz természetes eredetű gyógyhatású anyagot kell, hogy ismerjen.
  • A boltokban kapható gyógynövényes könyvekben, internetes honlapok egy részén sajnos téves, sőt egyes esetekben veszélyes tanácsokat is olvashatunk, hiszen bárki bármit leírhat.
  • Részletes egészség-betegség előzmény felvétele után egyedi gyógynövény receptúra összeállítás, hogy lehetőleg ne csak a tünetekre, hanem az okora is célzott kezelést találjunk.
  • A gyógyszerek és gyógynövények között kedvezőtlen kölcsönhatások elkerülése, ehhez megfelelő szakértelem kell, pontosan ismerni kell a modern eredményeket is.
  • A gyógynövényeknél fontos a megfelelő dózis, ami egyéntől, gyógynövénytől, betegségtől is függ. A megfelelő elkészítési mód is meghatározó, mint a forrázat, főzés, áztatás, stb. (A módja ugyanazon növénynél lehet többféle is, attól függően, hogy melyik hatóanyagát szeretnénk nagyobb mértékben kinyerni). A kinyeréshez használt oldószer is változhat (pl. víz, bor, leves, tej). Továbbá a gyögynövények hatáóanyagai egymással is kölcsönhatásba léphetnek, amihez megint pontos hatóanyag ismeret kell. (Gátolják vagy fokozzák egymást.)
  • A gyári készítmények hatóanyagtartalma között óriási különbségek vannak, ezeket ismerni kell. Például tudta-e, hogy a fahéjkészítmények kétféle fahéjból is készülhetnek, mint a kínai (Cinnamomum cassia) és a ceyloni (Cinnamomum zeylanicum). Viszont a két faj kémiai összetétele között van különbség, ami a terápiás hatását és a mellékhatásokat is befolyásolja.
  • A gyógynövényeknél a hagyományos gyógyászati megfigyelések mellett a modern klinikai eredményeket ismerni kell, hogy minél biztonságosabban és hatékonyabban dolgozzunk.

Gyógynövény- és fitoterápia

Maga a gyógynövényekkel való orvoslás egyidős az emberiséggel. Már az ősembernek is ha valami baja volt, megfigyeléseik útján célzottan más és más növényekkel próbálta enyhíteni a baját. A fitoterápia a gyógynövényekkel – a bennük lévő hatóanyagok alapján – való gyógyítás. Ma a nyugati orvoslás paradigmáján, eszméin alapszik, vagyis bizonyítékokon alapul. Természetgyógyászat közé sorolták, mivel a betegellátásnak nem elsődlegesen része a gyógynövényterápia, hanem általában kiegészítője. Magyarországon a fitoterapeuta végzettség egészségügyi állami szakvizsgához kötött, amit jelenleg az Állami Egészségügyi Ellátó Központban (ÁEEK) lehet megszerezni.

Miért érdemesebb szakképzett fitoterapeutához fordulnunk?

A fitoterapeuta az egyetlen államilag elismert egészségügyi szakember, aki a betegek gyógynövényekkel vagy gyógynövénykészítményekkel (gyógyhatású anyagokkal) történő kiegészítő kezelésével foglalkozik.

Gyógynövény-fitoterapeutaként ismerem:

  • a növények fő hatóanyagait, azok hatását a szervezetre, a növények hatástani, illetve terápiás besorolását, alkalmazásuk módját, helyét és értékét a terápiás rendszerben.
  • A hatóanyagok kinyerésének céljából a megfelelő oldékonyságot meghatározom (pl.: víz, tej, bor, leves).
  • Az elkészítés módját meghatározom a biztonságosság és a hatékonyság érdekében (főzés, áztatás, forrázat, pállás, stb.)
  • A gyógynövények egymásra is kihatnak (gátolják vagy fokozzák egymást).
  • A gyógynövények és a tápláléknövények alkalmazása bizonyos esetekben átfedi egymást, ezért bizonyos táplálkozástani összefüggésekre is tekintettel kell lennem.
  • Figyelembe veszem az élettani állapotokat, az esetleges mellékhatásokat, ellenjavallatokat egyaránt.
  • Az orvos által javasolt gyógyszerekhez, terápiához igazítom a gyógynövényeket, hiszen a gyógyszerekkel kedvezőtlen kölcsönhatásokat el kell kerülni!
  • Egyénre szabottan végezem a terápiát, fontos az egyéni ízlés, munka, életkörülmények figyelembevétele.
  • Az illóolajok,  Bach-virágterápia, méhészeti termékek és gyógynövény készítmények alkalmazását is tervbe veszem.

Gyógynövény-fitoterápia javallatai:

– betegségek megelőzés,
– egészségi állapot javítása,
– reuma, köszvény, izületi bántalmak,
– gyulladáscsökkentés,
– szív- érrendszeri betegségek,
– cukorbetegség, inzulin rezisztencia,
– gyomor- és bélnyálkahártyagyulladás,
– máj- és epebántalmak,
– vizelethajtás, vesekő,
– húgyúti fertőtlenítés,
– nőgyógyászati és prosztatabántalmak,
– hasmenés, székrekedés,
– nyugtatás, hangulatjavítás,
– egyes bőrbetegségek,
– stressz tűrő képesség fokozása,
– légúti panaszok, köhögéscsillapítás,
– lázcsillapítás,
– immunerősítés,
– stb.

Bejelentkezés

Rendelésemen az alábbi szakterületeken végzek kezeléseket:

  • táplálkozás-dietetikai szaktanácsadás,
  • fülakupunktúrás addiktológiai eljárások,
  • gyógynövény-fitoterápia,

Kezelésen csak előzetes bejelentkezés után lehet résztvenni!

Bejelentkezés: 06 – 70 / 386 – 08- 82

Szabó Richárd

dietetikus, fülakupunktúrás addiktológus, gyógynövény-fitoterapeuta

Rendelő: Pápa, Esterházy út 5.

A legelső alkalommal célszerű elhozni a betegségei orvosi dokumentációját, gyógyszerei listáját, hogy átnézhessem és rögzíthessem a kezelés szempontjából lényeges elemeket. A betegség történetének megbeszélése után a lehetőségekről tájékoztatást adok, hogyan is néz ki pontosan egy kezelés és az árakat is megbeszélem a kezelttel. Ezután a szükséges terápia szerint táplálkozásterápiás konzultációt vagy fülakupunktúrás kezelést alkalmazok.

Ami természetes nem biztos, hogy veszélytelen is!

xylitol-danger1A mai természetgyógyász ”piacon” nagyon sok szakember közül választhatunk. Sajnálatos módon a „önjelölt szakemberek” többsége egyáltalán nem rendelkezik államilag elismert végzettséggel és engedélyekkel, amik nemcsak a tisztességtelen tevékenység végzést, hanem a hozzájuk fordulókkal szemben igenis komoly egészségügyi kockázatot jelentenek. Magyarországon betegekkel kizárólag államilag elismert egészségügyi végzettséggel rendelekező szakember dolgozhat, továbbá szigorú feltételeknek kell megfelelnie, hogy a legkorszerűbb és legbiztonságosabb ellátást nyújthassa.

Ha valaki engedély nélkül dolgozik, megkérdőjeleződhet bennünk, hogy nem csak adócsalást hajt végre, hanem kellő tudás birtokában sincs és semmi biztosíték nincs, hogy betartja a beteg érdekében felállított jogi és szakmai szabályokat. A szakmai szabályok durva be nem tartása komoly, akár maradandó egészségügyi kockázattal jár.

A nem hivatásos természetgyógyászok által végzett tevékenységtől ne várjunk megfelelő hatást! Nagy kárt okozhatnak a betegeken túl még a módszernek, hiszen ha semmit nem használt, akkor nem az illető nevét hurcolják meg, hanem sokszor a módszerét. Ezzel napjainkra a természetgyógyász szó elcsépeltté válhat. Ami természetes nem biztos, hogy veszélytelen is! bővebben…

Hogyan válasszunk természetgyógyászt?

A mai magyar „piacon” elég sok természetgyógyászt lehet találni. De ki is a megbízható, valódi szakember és ki az, akit jobb elkerülni? Ebben az írásomban pár tudnivalóra szeretném felhívni a figyelmet.

Ki is a természetgyógyász? A 11/1997. (V.28.) NM. rendelet szabályozza a természetgyógyászati tevékenységet. Természetgyógyász szakma nincs, ez egy szakma csoport, és abban vannak a természetgyógyászati szakterületek, amikből szakvizsga letétele után lehet kiváltani a működési engedélyeket. Hogyan válasszunk természetgyógyászt? bővebben…