Miért érdemesebb gyógynövény-fitoterapeutához fordulni?

Miben nyújt többet egy gyógynövény-fitoterapeuta, mint az általános gyógynövényes tanácsok?

  • A fitoterapeuta az egyetlen betegterápiára jogosult, államilag elismert tudással rendelkező szakember a gyógynövények használatát illetően, aki több mint száz természetes eredetű gyógyhatású anyagot kell, hogy ismerjen.
  • A boltokban kapható gyógynövényes könyvekben, internetes honlapok egy részén sajnos téves, sőt egyes esetekben veszélyes tanácsokat is olvashatunk, hiszen bárki bármit leírhat.
  • Részletes egészség-betegség előzmény felvétele után egyedi gyógynövény receptúra összeállítás, hogy lehetőleg ne csak a tünetekre, hanem az okora is célzott kezelést találjunk.
  • A gyógyszerek és gyógynövények között kedvezőtlen kölcsönhatások elkerülése, ehhez megfelelő szakértelem kell, pontosan ismerni kell a modern eredményeket is.
  • A gyógynövényeknél fontos a megfelelő dózis, ami egyéntől, gyógynövénytől, betegségtől is függ. A megfelelő elkészítési mód is meghatározó, mint a forrázat, főzés, áztatás, stb. (A módja ugyanazon növénynél lehet többféle is, attól függően, hogy melyik hatóanyagát szeretnénk nagyobb mértékben kinyerni). A kinyeréshez használt oldószer is változhat (pl. víz, bor, leves, tej). Továbbá a gyögynövények hatáóanyagai egymással is kölcsönhatásba léphetnek, amihez megint pontos hatóanyag ismeret kell. (Gátolják vagy fokozzák egymást.)
  • A gyári készítmények hatóanyagtartalma között óriási különbségek vannak, ezeket ismerni kell. Például tudta-e, hogy a fahéjkészítmények kétféle fahéjból is készülhetnek, mint a kínai (Cinnamomum cassia) és a ceyloni (Cinnamomum zeylanicum). Viszont a két faj kémiai összetétele között van különbség, ami a terápiás hatását és a mellékhatásokat is befolyásolja.
  • A gyógynövényeknél a hagyományos gyógyászati megfigyelések mellett a modern klinikai eredményeket ismerni kell, hogy minél biztonságosabban és hatékonyabban dolgozzunk.

Gyógynövény- és fitoterápia

Maga a gyógynövényekkel való orvoslás egyidős az emberiséggel. Már az ősembernek is ha valami baja volt, megfigyeléseik útján célzottan más és más növényekkel próbálta enyhíteni a baját. A fitoterápia a gyógynövényekkel – a bennük lévő hatóanyagok alapján – való gyógyítás. Ma a nyugati orvoslás paradigmáján, eszméin alapszik, vagyis bizonyítékokon alapul. Természetgyógyászat közé sorolták, mivel a betegellátásnak nem elsődlegesen része a gyógynövényterápia, hanem általában kiegészítője. Magyarországon a fitoterapeuta végzettség egészségügyi állami szakvizsgához kötött, amit jelenleg az Állami Egészségügyi Ellátó Központban (ÁEEK) lehet megszerezni.

Miért érdemesebb szakképzett fitoterapeutához fordulnunk?

A fitoterapeuta az egyetlen államilag elismert egészségügyi szakember, aki a betegek gyógynövényekkel vagy gyógynövénykészítményekkel (gyógyhatású anyagokkal) történő kiegészítő kezelésével foglalkozik.

Gyógynövény-fitoterapeutaként ismerem:

  • a növények fő hatóanyagait, azok hatását a szervezetre, a növények hatástani, illetve terápiás besorolását, alkalmazásuk módját, helyét és értékét a terápiás rendszerben.
  • A hatóanyagok kinyerésének céljából a megfelelő oldékonyságot meghatározom (pl.: víz, tej, bor, leves).
  • Az elkészítés módját meghatározom a biztonságosság és a hatékonyság érdekében (főzés, áztatás, forrázat, pállás, stb.)
  • A gyógynövények egymásra is kihatnak (gátolják vagy fokozzák egymást).
  • A gyógynövények és a tápláléknövények alkalmazása bizonyos esetekben átfedi egymást, ezért bizonyos táplálkozástani összefüggésekre is tekintettel kell lennem.
  • Figyelembe veszem az élettani állapotokat, az esetleges mellékhatásokat, ellenjavallatokat egyaránt.
  • Az orvos által javasolt gyógyszerekhez, terápiához igazítom a gyógynövényeket, hiszen a gyógyszerekkel kedvezőtlen kölcsönhatásokat el kell kerülni!
  • Egyénre szabottan végezem a terápiát, fontos az egyéni ízlés, munka, életkörülmények figyelembevétele.
  • Az illóolajok,  Bach-virágterápia, méhészeti termékek és gyógynövény készítmények alkalmazását is tervbe veszem.

Gyógynövény-fitoterápia javallatai:

– betegségek megelőzés,
– egészségi állapot javítása,
– reuma, köszvény, izületi bántalmak,
– gyulladáscsökkentés,
– szív- érrendszeri betegségek,
– cukorbetegség, inzulin rezisztencia,
– gyomor- és bélnyálkahártyagyulladás,
– máj- és epebántalmak,
– vizelethajtás, vesekő,
– húgyúti fertőtlenítés,
– nőgyógyászati és prosztatabántalmak,
– hasmenés, székrekedés,
– nyugtatás, hangulatjavítás,
– egyes bőrbetegségek,
– stressz tűrő képesség fokozása,
– légúti panaszok, köhögéscsillapítás,
– lázcsillapítás,
– immunerősítés,
– stb.