Gyakran ismételt kérdések

– Hogyan működik a fülakupunktúra?
– A fülakupunktúra sokrétű hatása mögött a fülkagyló gazdag ideghálózata a felelős. A fülkagylót agyidegek és gerincvelői idegek is egyaránt beidegzik. Magát a fülkagyló hallójárat környéki részét a bolygóideg egyik ága hálózza be, aminek egy másik ága szabályozza a nyelőcső, a gyomor, a hasnyálmirigy, a máj, a vese, a vékonybél, a szív, a tüdő, a vastagbél egy részének a működését. A fülakupunktúra hatásmechnizmusának egyik lehetséges magyarázata ezen az idegi összeköttetésen alapszik. Azonban kizárólag az ideghálózattal nem lehet a fülakupunktúra teljes hatásmechanizmusát megmagyarázni. Egy pont szövettani felépítése nagyon összetett, például Langerhan sejtek és nyirokerek is alkotják. Tűszúrás során az idegrendszeri hatásokon túl, még aktivál antigén prezentáló sejteket, amik az immunreakciók révén módosítják bizonyos központi agysejtek működését, különösen a hypothalamusban. (Részletesebben: Bővebben)

A hagyományos kínai orvoslás szerint a fülkagylón találkoznak a meridiánok és így áll kapcsolatban a fülkagyló a szervekkel. A kínai orvoslás a tűszúrásra alkalmas pontokat xue-nek, azaz lyukaknak írja le, melyekbe tű szúrásával megnyitjuk a pontokhoz tartozó meridiánt, így kiegyensúlyozva azt.

A hagyományos kínai orvoslást (és így a fülakupunktúrát is) a Magyar Tudományos Akadémia tudományosan kellően megalapozottnak tartja számon.

– Fájdalmas a fülakupunktúrás kezelés? Milyenek az akupuntúrás tűk?
– A fülakupunktúrás kezelés során olyan vékony akupunktúrás tűket használok, mint egy erősebb hajszál. Ezáltal nagyon minimális a beavatkozással járó kellemetlenség. A szúrásokkor pillanatnyi szúnyogcsípés szerű érzést lehet tapasztalni. A tűk nem allergizálnak, hiszen orvosi fémből készültek. A kezelések során használt akupunktúrás tűk hazai és nemzetközi minősítésekkel is rendelkeznek, egyszerhasználtosak és sterilek. A kezelések alatt általában kellemes ellazulásról, relaxált állapotról számolnak be a kezeltek, ellentétben azzal a képpel, hogy nagy fájdalommal, szenvedéssel viselnék az akupunktúrát. Akik félnek a tűktől, azoknál fájdalommentes lágylézeres akupunktúrát és mágnesgolyókat használok.

– Hány alkalom szükséges?
– A kezelések számának meghatározása azért nehéz, mivel ez egyén- és problémafüggő. Nincs két egyforma ember és probléma, így két egyforma kezelés sem. A legtöbb probléma esetén már az első alkalom során is megtapasztalható a tünetek enyhülése vagy elmúlása. Azonban a gyógyuláshoz több alkalom szükséges.

– Ebben hinni is kell?
– A válasz NEM. Ha valaki nem hisz a kezelésekben, náluk is ugyanúgy észrevehető a hatásuk. Ezt olyan klinikai vizsgálatok bizonyítják, ahol placebo csoportot is alkalmaztak, vagyis voltak akik azt hitték, hogy például relaxáló kezelést kapnak, míg valójában ízületi pontokat kezeltek náluk, ami után természetesen nem volt semmilyen laboreredménnyel igazolható relaxáló hatás, így kizárható a hit szerepe. A módszer emellett számos klinikai ereménnyel büszkélkedhet.

– Hogy kell elképzelni egy kezelést?
– A legelső alkalommal célszerű elvinni a kezelő számára a betegségeink orvosi dokumentációját, gyógyszereink listáját, hogy a terapeuta átnézhesse és rögzíthesse a kezelés szempontjából lényeges elemeket. A betegség történetünk megbeszélése után a lehetőségekről tájékoztatást kapunk, hogyan is néz ki pontosan egy kezelés és az árakat is megbeszélik a kezelttel. Ezután a szakember hosszabb, helyi akupunktúrás tűket helyez be a fülkagylóba, amik kb 40-50 percig bent vannak és nyugodt, relaxált pihenést biztosítanak. Ezeket az ülés végével eltávolítja és nagyon pici, bőrszínű ragtapaszoknak látszó 1 mm-es tartós tűket helyez fel, amik napokig bent maradhatnak. Rendelőtől függően többféle tartós tűk közül választhat a beteg, amiknek a speciális előnyeiről a kezelő bővebb tájékoztatást ad.


– Hogyan működik a kineziológia?
– Többféle kineziológiai módszer létezik, mára több mint 20 ágát lehet elkülöníteni. Közös mindegyikben az izomteszt alkalmazása, vagyis speciális vizsgáló helyzetben egy meghatározott ingerre (szó, gondolat, kép, akupunktúrás pont tartása, lelki ellentmondások, stb) az izom erősségének a változásából következtetünk a stressz mértékére és okára. A stresszoldás kineziológiai irányzattól függően különféle technikákkal történnek: vizualizáció, mozgásgyakorlatok, szín- fényhatások, hagyományos kínai orvoslásból vett elemek, stb.
Az általam is alkalmazott kineziológiai irányzat a fenti technikák mellett elsősorban olyan módszereket is használ, ami pszichológiai elemeket is tartalmaz. Például egy adott stressz elfojtott, rejtett érzését és viselkedését izomteszttel megkeresünk, majd úgynevezett átkeretezéssel rávilágítunk arra, hogy hogyan is tudnánk másképpen, a negatív helyzetben lévő akadályok mellett a benne rejlő lehetőségeket is felfedezni. Így újból úgy érezhetjük, hogy kézben tudjuk tartani az eseményeket, és nem szorulunk be korábbi negatív érzéseink ketrecébe.

– Az izomteszt mágia?
– A válasz NEM. Az alkalmazott kineziológiát dr. George Goodheart amerikai kiropraktőr alkotta meg. Semmi mágikus nincs benne, egyszerűen azt vizsgáljuk, hogy egy adott tényező vált-e ki stresszt a szervezetből, avagy sem. Ezt a jelenséget a tudomány biofeedbacknek nevezi. A korrekciós technikák mozgással, táplálkozással, egy adott érzelmi probléma stressz oldásával, vizualizációval, szín- és fényhatásokkal és a hagyományos kínai gyógyászatból vett elemekkel történnek.

– Hogy kell elképzelni egy kezelést?
– A legelső alkalommal célszerű elvinni a kezelő számára a betegségeink orvosi dokumentációját, gyógyszereink listáját, hogy a terapeuta átnézhesse és rögzíthesse a kezelés szempontjából lényeges elemeket. A problémánk történetének megbeszélése után a lehetőségekről tájékoztatást kapunk, hogyan is néz ki pontosan egy kezelés. A kineziológiai kezelés folyamatos izomtesztből, ezek eredményeinek megbeszéléséből, majd korrekcióiból állnak. A korrekciós technikák változatosak: vizualizációs, fény és színhatások, mozgások, kínai orvoslásból vett elemek, stb. A kineziológiai kezelés nem alkalmaz ingát, pálcát és nem a kezelő mondja el, hogy korábban mi történt: erre mind a kezelt emlékszik vissza a szükséges mértékig, az izomteszttel csak a stressz szintjét állapítjuk meg és a test számára a legmegfelelőbb korrekció kiválasztására használjuk. A klasszikus kineziológiai módszerek NEM jósolnak és NEM diagnosztizálnak! A szervezet öngyógyító erőit segítik aktiválni.

– Milyen problémák, betegségek esetén javallott a kineziológiai kezelés?
-A szervezet öngyógyító folyamatait gátló tényezőket segíti megtalálni és feloldani. A klasszikus kineziológiai módszerek tanulási problémák, dyslexia, dysgráfia esetén hatékony segítség. Önismereti problémák, személyiségfejlesztés, készség- és képességfejlesztésre is használható. Kapcsolati problémák javításában is hasznos. A betegségek mögött álló problémák feltárásában is segíthet. Továbbá javítják a testtartást, oldják a fizikai és érzelmi fájdalmakat, közérzetjavítóak, jobb lesz az izomtónusunk, enyhítik a kimerültséget, fokozzák a sportteljesítményt stb. Ha úgy érezzük, hogy elakadtunk egy élethelyzetben, nem látjuk át a problémáinkat, akkor kineziológia segítségével áttekinthetjük a helyzetünket, hogy másképp tekintsünk rá, ezáltal megértsük és könnyebben változtathassunk rajta.

Kezelések javallatai:
– alacsony önértékelés,
– alvásproblémák,
– hangulatingadozás,
– emésztőrendszeri problémák, fekélybetegségek,
– állandó fáradtság,
– megoldatlan lelki problémák,
– érzelmi problémák, traumák feldolgozása,
– válás, munkahelyváltás, hirtelen változások, stb.,
– szorongás,
– félelmek kezelése,
– stresszcsökkentés,
– helyzetünk jobb megértése segítésére,
– betegségek mögött álló problémák feltárásában segíthet,
– feszültségből eredő magas vérnyomás,
– impotencia, meddőség, menstruációs panaszok,
– tanulási problémák,
– kapcsolati problémák,
– viselkedési problémák,
– stb

– Milyen gyakran kell a kineziológia kezelésekre menni?
– A kezeléseket általában 3-4 hetente szokás megtartani, legalábbis 2 hétnél korábban nem javasolt ismételni a kineziológiai kezeléseket. Az alkalmak száma sok mindentől függ, a problémától, a kezelt személyiségétől, stb. Általában 3-4 kezelés kell egy ügynek, azonban néha 1 alkalom is elegendő lehet, de akár több foglalkozásra is szükség lehet.

– Mi a különbség a tanácsadó kineziológus és a természetgyógyász kineziológus között?
– A természetgyógyász kineziológus a 11/1997. V.28. NM. rendelet által szabályozott, államilag elismert egészségügyi szakma, aminek a vizsgáztatása jelenleg az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központban van. A tevékenysége során felhasználja az egészségügyi és természetgyógyászati modulból szerzett ismereteit. Többféle kineziológiai ágazat technikáit használja. Az egészségügyi szakdolgozókra vonatkozó jogszabályok, kötelezettségek és etika vonatkozik rájuk is. Felügyeleti szerve az ÁNTSZ.

A tanácsadó kineziológusi cím nincs semmilyen vizsgához és feltételhez kötve, nem szabályozza semmilyen jogszabály. Beteg emberekkel, betegségek kezelésével egyáltalán nem foglalkozhat, mivel nincs egészségügyi előképzettsége. Az ÁNTSZ nem felügyeli, jogilag és etikailag nem köti semmiféle szabály, titoktartás. Nem feltétlenül van tisztában a módszer alapjaival, a megfelelő és biztonságos használatával.

Sajnálatos módon számos “kineziológusnak” vallott egyén nem rendelkezik semmilyen bizonyítvánnyal. Gyanú esetén jogunkban áll a végzettségét igazoló okiratot elkérni. Csak állam által kiállított magyar nyelvű bizonyítványt és nem oklevelet, igazolást kell mutatni egy hivatásos kineziológusnak.

Komolyabb probléma esetén érdemes végzett természetgyógyász kineziológus segítségét kérnie.


– Miért érdemesebb gyógynövény-fitoterapeutához fordulni?
– A fitoterapeuta az egyetlen betegterápiára jogosult, államilag elismert tudással rendelkező szakember a gyógynövények használatát illetően, aki több mint száz természetes eredetű gyógyhatású anyagot kell, hogy ismerjen.
– A boltokban kapható gyógynövényes könyvekben, internetes honlapok egy részén sajnos téves, sőt egyes esetekben veszélyes tanácsokat is olvashatunk, hiszen bárki bármit leírhat.
– Részletes egészség-betegség előzmény felvétele után egyedi gyógynövény receptúra összeállítás, hogy lehetőleg ne csak a tünetekre, hanem az okora is célzott kezelést találjunk.
– A gyógyszerek és gyógynövények között kedvezőtlen kölcsönhatások elkerülése, ehhez megfelelő szakértelem kell, pontosan ismerni kell a modern eredményeket is.
– A gyógynövényeknél fontos a megfelelő dózis, ami egyéntől, gyógynövénytől, betegségtől is függ. A megfelelő elkészítési mód is meghatározó, mint a forrázat, főzés, áztatás, stb. (A módja ugyanazon növénynél lehet többféle is, attól függően, hogy melyik hatóanyagát szeretnénk nagyobb mértékben kinyerni). A kinyeréshez használt oldószer is változhat (pl. víz, bor, leves, tej). Továbbá a gyögynövények hatáóanyagai egymással is kölcsönhatásba léphetnek, amihez megint pontos hatóanyag ismeret kell. (Gátolják vagy fokozzák egymást.)
– A gyári készítmények hatóanyagtartalma között óriási különbségek vannak, ezeket ismerni kell. Például tudta-e, hogy a fahéjkészítmények kétféle fahéjból is készülhetnek, mint a kínai (Cinnamomum cassia) és a ceyloni (Cinnamomum zeylanicum). Viszont a két faj kémiai összetétele között van különbség, ami a terápiás hatását és a mellékhatásokat is befolyásolja.
– A gyógynövényeknél a hagyományos gyógyászati megfigyelések mellett a modern klinikai eredményeket ismerni kell, hogy minél biztonságosabban és hatékonyabban dolgozzunk.

– Miért lehet előnyösebb az egyéni gyógynövénykeverék a gyári kész keveréknél?
– 
Sok gyártó készít gyógynövényes teakeveréket vagy készítményt. Ha az összetevőkre vetünk egy pillantást, gyakran láthatjuk, hogy 6-nál több növényt tartalmaznak.
Amikor egy adott gyógynövény hatóanyag mennyiségét meghatározzuk  (pl. egy átlagos felnőtt emberre naponta 5 gr citromfű), akkor ahhoz megfelelő mennyiségű gyógynövényt kell elfogyasztania, hogy a megfelelő hatás kialakuljon. Viszont egy kész keverék esetén, a túl sokféle gyógynövény használatával lecsökken az egy-egy növény mennyisége, így csökken annak hatása is. Mint a régi mondás is tartja: “A kevesebb több”.
A másik probléma, például az egyik gyártó 7 összetevős feszültségoldó teakeverékével, hogy minél többféle ember számára próbálja elkészíteni, így a keverékből az egyik növény feszültség okozta szívpanaszokra, a másik emésztési, a harmadik elalvási, a negyedik görcsökre, stb hat. Ha egy ember nem tapasztalja mindegyiket, akkor a számára hasznos növény felhasznált mennyisége akár 1/5 részét tartalmazza csak a keverék, így nem lesz elég erős a hatás.
További probléma lehet a gyári keverékeknél a mellékhatások, gyógyszerkölcsönhatások, az okok, az egyéni dózis és ízlés figyelembevételének hiánya.