A karácsonyi ünnepi étkezésekhez pár tanács

A nyugodt karácsonyi hangulathoz fontos pár étkezéssel kapcsolatos dologra odafigyelni, hisz az emésztőszervi panaszok akár az egész ünnepünket elronthatja. Dietetikus hallgatóként pár fontos tanácsra szeretném felhívni a figyelmet:

  1. A tervezett ételeket érdemes tejföl és tejszín helyett 0,1% joghurttal vagy kefírrel helyettesíteni, hogy csökkentsük a túlzott zsír- és kalóriabevitelt. Szintén érdemes zsírcsökkentett, light sajtokat használni. Halászlébe az alaplén (ponty) felül érdemes zsírszegény halfajtát belefőzni (pl. csukát vagy busát), hogy csökkentsük az étel zsírtartalmát.
  2. Válasszuk a kímélő konyhatechnológiát: párolás, gőzölés, sütőzacskóban sütés. Ezek mind zsírszegény hőközlést tesznek lehetővé.
  3. Tervezzük meg előre, hogy hány főre főzünk majd, ne túlozzuk el az adagokat: 1 főre kb. 100-120 gr hús, 60-80 gr száraz rizs, 200 gr krumpli, sajtok 30-40 gr. Ha óriási mennyiséget készítünk, teli lesz állandóan a hűtő és többlet fogyasztásra sarkall minket.
  4. Érdemesebb kisebb tányérokat választani, hiszen a kisebb tányéron ugyanaz az adag többnek tűnik, így a többfogásos étkezés során csökkenthető a túlzásba vitt bevitel.
  5. Ha mégis gyomorrontásban szenvednénk, a következő napokban mindenképp könnyű ételeket fogyasszunk, amik zsír- és fűszerszegények. Az alkohol fokozza a gyomornyálkahártya  vérkeringését, ami tovább rontja a panaszokat. Fogyasszunk ilyenkor édesköményteát és vizet.
  6. Aki refluxra hajlamos, ne egye magát teli, inkább pár óra múlva fogyasszon még. Érdemes egy kis sétát étkezés után beiktatni, de semmiképpen nem szabad evés után közvetlen lefeküdni, mert a refluxos panaszok fokozódnak. Az alkohol, csokoládé és a zsíros ételek rontják a reflux tüneteit.
  7. Fokozottan figyeljünk az ünnepi időszakban is a napi rendszeres gyümölcs- és zöldségfogyasztásra. A sok süti között ha édeset fogyasztanánk, akkor érdemes a gyümölcsökre is gondolnunk.
  8. A túlzott alkohol fogyasztás magas zsírbevitellel párosulva fokozza az esélyét az akut hasnyálmirigygyulladás kialakulásának, ami ünnepi időszakban gyakoribbá válik és intenzív osztályos ellátást tehet indokolttá.
  9. Igyekezzünk, hogy ne lépjük túl a napi energiabevitelünket (átlag 2000 kcal). Sütés-főzés során ne csipegessünk, sok rejtett kalóriát vihetünk így be.
  10. Cukorbeteg rokon esetén használjunk steviát és / vagy eritritet édesítésre. Egyes sütikbe, mint például a linzernél a liszt harmadát zabkorpával helyettesíthetjük, így lassabban és kevésbé emeli a vércukor- és vérzsírszintet, valamint jobban laktat. (Karamellizálni és az élesztő kelesztéséhez azonban a cukrot nem tudjuk kiváltani.)